Jak uniknąć sankcji za brak realizacji zobowiązań rolnośrodowiskowych i rolno-środowiskowo-klimatycznych w wyniku suszy
Artykuły w tej kategorii:
- Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne PROW 2014-2020
- Rolnictwo ekologiczne, PROW 2014-2020
- Program rolnośrodowiskowy, PROW 2007-2013
- Zalesienia
- Obszary z ograniczeniami naturalnymi (ONW)
- Działania środowiskowe PROW – zmiany w 2018 roku
- Program rolnośrodowiskowy od 2015 roku
- Prawidłowe wypełnianie rejestru działalności rolnośrodowiskowej
- Lista ekspertów przyrodniczych PODR w Szepietowie
- Lista doradców rolnośrodowiskowych PODR w Szepietowie
- Jak uniknąć sankcji za brak realizacji zobowiązań rolnośrodowiskowych i rolno-środowiskowo-klimatycznych w wyniku suszy
W wyniku długotrwałej suszy może zaistnieć sytuacja, w której beneficjenci działania rolno-środowiskowo-klimatycznego PROW 2014-2020 realizujący pakiet 1. Rolnictwo zrównoważone i wariant 2.1. Międzyplony pakietu 2. Ochrona gleb i wód oraz beneficjenci działania Program rolnośrodowiskowy PROW 2007-2013 realizujący pakiet 8. Ochrona gleb i wód nie będą mogli terminowo wywiązać się ze zobowiązań zadeklarowanych we wniosku na 2015 rok.
W takim przypadku, jak zapewnia MRiRW w swoim komunikacie z 28 sierpnia 2015 r. istnieją przesłanki, aby potraktować tę sytuację jako siłę wyższą lub okoliczność nadzwyczajną.
W pakiecie Ochrona gleb i wód (PROW 2007-2013 i PROW 2014-2020) termin siewu miedzyplonów upływa 15 września z wyłączeniem beneficjentów z 2011 roku, którzy mogą wysiać międzyplon najpózniej do 30 września. W pakiecie Rolnictwo zrównowazone PROW 2014-2020 termin siewu miedzyplonu jako praktyki dodatkowej upływa 1 października, termin przyorania obornika możliwy jest do 30 listopada a na OSN do 15 listopada. |
Zgłoszenie siły wyższej do Kierownika BP ARiMR
W sytuacji braku możliwości wykonania zobowiązań rolnośrodowiskowych lub rolno-środowiskowo-klimatycznych z powodu niesprzyjających warunków pogodowych, rolnik zobowiązany jest w terminie 10 dni roboczych w przypadku realizacji zobowiązania rolnośrodowiskowego lub w terminie 15 dni roboczych w przypadku realizacji zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego powiadomić Kierownika BP ARiMR o zaistniałych okolicznościach oraz dostarczyć dowody potwierdzające wystąpienie siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności. Czas który ma na powiadomienie o zaistniałej sytuacji ARiMR liczony jest od dnia w którym poszkodowany może dokonać takiego zgłoszenia. Każdy przypadek zgłoszenia będzie rozpatrywany przez Kierownika BP ARiMR indywidualnie.
Dowodem potwierdzającym wystąpienie siły wyższej spowodowanej przez suszę może być: protokół oszacowania szkód w uprawach rolnych, spowodowanych przez suszę, sporządzony przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód, dokument potwierdzający wystąpienie szkody w uprawach rolnych, sporządzony przez zakład ubezpieczeń, z którym rolnik zawarł umowę ubezpieczenia upraw, pisemne oświadczenia potwierdzające wystąpienie szkody w uprawach rolnych, spowodowanej przez suszę, sporządzone przez dwóch świadków, którzy nie są domownikami rolnika.
Pakiet Ochrona gleb i wód
W przypadku uznania przez Kierownika BP ARiMR siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, które uniemożliwiły spełnienie warunku jakim jest wysiew międzyplonu płatność rolnośrodowiskowa lub płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna do obszaru na którym ww. warunek nie został spełniony nie zostanie przyznana, natomiast nie będzie wymagany zwrot dotychczas pobranych płatności (dotyczy płatności rolnośrodowiskowej). Uznaje się, że rolnik w zakresie międzyplonów w ramach pakietu Ochrona gleb i wód: rozpoczął zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne (w przypadku PROW 2014-2020), lub kontynuuje realizację podjętego zobowiązania rolnośrodowiskowego (w przypadku PROW 2007-2013).
Pakiet 1. Rolnictwo zrównoważone PROW 2014-2020
Obecnie nie ma już możliwości zmiany praktyki dodatkowej zadeklarowanej we wniosku na 2015 rok. Dlatego też, w sytuacji kiedy rolnik na br. zadeklarował realizację praktyki dodatkowej, a nie może jej wykonać powinien w terminie 15 dni roboczych od dnia, w którym jest w stanie dokonać takiej czynności, powiadomić Kierownika BP ARiMR o zaistniałych okolicznościach oraz dostarczyć dowody potwierdzające wystąpienie siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności.
W przypadku uznania siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, które uniemożliwiły spełnienie w danym roku wymogu zastosowania praktyki dodatkowej, rolnik dostanie płatność a praktyki dodatkowe wykona w następnych latach realizacji programu.
Komunikat MRiRW w tej sprawie dostępny jest na stronie:
Małgorzata Wróblewska