Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Pomagając możesz zaszkodzić – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Pomagając możesz zaszkodzić


Print Friendly, PDF & Email

Czasami wyglądają na opuszczone, bezradne, głodne lub nawet okaleczone. Wykazując troskę zabieramy „sierotki” do domu, dożywiamy lub samodzielnie zakładamy opatrunki. Leśnicy proszą jednak o zachowanie szczególnej rozwagi podczas udzielania pomocy dzikim zwierzętom.

Wiosna to okres kiedy cała przyroda budzi się do życia i szczególnie zachwyca swoim pięknem. Drzewa pokrywają się zielenią a ziemia dywanem kwiatów. Zwierzęta w tym czasie wydają na świat swoje potomstwo. Wpływom wiosny podlegamy wszyscy, odczuwamy większą potrzebę obcowania z przyrodą, przybywa więc spacerowiczów i amatorów wędrówek po lesie. W tym czasie możemy spotkać na swojej drodze młode i jak się pozornie wydaje „porzucone” dzikie zwierzęta. Nie każdy wie jak zachować się w takiej sytuacji. Dzieci szczególnie wykazują chęć pomocy „samotnemu maluchowi” i zabrania do domu, by otoczyć go troskliwą opieką. Nic bardziej mylnego.

Dorosłe osobniki muszą przecież żerować, zdobywać pożywienie, by przeżyć i nakarmić potomstwo. Sarny, jelenie i łosie pozostawiają swoje młode w ukryciu (np. zaroślach lub wysokiej trawie) przebywając w pobliżu i powracając co jakiś czas . Małe zające, lisy i jeże są także pilnowane przez rodziców. Warto zatem rozejrzeć się dookoła i ominąć miejsce gdzie ukrywa się taki „maluch”. Nie należy go dotykać (matka wyczuje obcy zapach), a przede wszystkim nie wolno zabierać ze sobą do domu (stres obok chorób i urazów to jeden z najczęstszych czynników powodujących zgon dzikiego zwierzęcia).

Podobnie w świecie ptaków, większość z tych, które rodzą się łyse i ślepe tzw. gniazdowniki, opuszczają gniazdo po osiągnięciu wieku tzw. podlota, zanim jeszcze nauczą się latać. Krążą po okolicy podskakując nieporadnie i przesiadają na ziemi. Rodzice fruwają od jednego do drugiego karmiąc każdego podlota. 
Pisklęta zagniazdowników, czyli tych które są po wykluciu zdolne do chodzenia i samodzielnego żerowania opuszczają gniazdo i podążają za matką. W razie niebezpieczeństwa rozbiegają się szukając kryjówek, gdzie czekają aż zagrożenie minie. W tym czasie dorosły ptak odciąga uwagę potencjalnego wroga od potomstwa-oddala się wydając dźwięki. Nie należy spieszyć z ratunkiem takiemu młodemu ptakowi, chyba że złapał je kot lub pies, bądź wiemy, że jego matka zginęła.

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się gdy znajdziemy ranne, okaleczone zwierzę (dorosłe lub młode). Należy udzielić mu pomocy, ale w rozsądny sposób. Przede wszystkim skontaktować się z kompetentnymi osobami: leśnikiem, weterynarzem, pracownikiem ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym prawem nie wolno prywatnie przetrzymywać chronionych gatunków zwierząt. Zabierając zwierzę z naturalnego miejsca pobytu możemy popełnić przestępstwo.

UWAGA!!!
Przy każdym spotkaniu z dzikim zwierzęciem należy zachować szczególną ostrożność. Widok błąkającego się lisa czy wiewiórki, która zachowuje się jak oswojone zwierzę powinno wzbudzić naszą czujność. Dzikie zwierzę przy kontakcie z człowiekiem zawsze ucieka. Jeśli jest ufne, pozwala się do siebie zbliżyć na pewno jest chore. Istnieje niebezpieczeństwo zakażenia się wścieklizną bądź innymi chorobami. W takiej sytuacji należy powiadomić leśnika.

Anna Jankowska

Adresy ośrodków rehabilitacji zwierząt w województwie podlaskim

 

 Ośrodek rehabilitacji zwierząt w Mikołajówce

Mikołajówka 8
16-411 Szypliszki

 Mikołajówka 8
16-411 Szypliszkitel.: 508 115 186,
87 56-81-010

ptaki i ssaki 

 Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy
oddziały: 425C, 425D, 450B

Park Pałacowy 11
17-230 Białowieżatel.: 85 68-29-700,
85 68-12-033 

ssaki (żubr, jeleń, łoś, sarna, dzik, wilk, ryś) 

 Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi

 Drozdowo
ul. Główna 52
18-421 Piątnica

Drozdowo ul. Główna 52
18-421 Piątnicatel./fax: 86 21-92-175,
606-420-429 

ptaki (perkozy, czaplowate, bociany, żurawie, jastrzębiowate, rybołowy, sokołowate, chruściele, siewkowate, mewy, bekasowate, dzięcioły, wróblowe) 

 Ośrodek rehabilitacji zwierząt w Teremiskach

Teremiski 14
17-230 Białowieża 

Teremiski 14
17-230 Białowieża 

 ptaki (gołębiowate, nurowate, perkozowate, szponiaste, siewkowate, kukułkowate, sowy, lelkowate, żurawiowate, jerzykowate, brodzące, blaszkodziobe, kraskowate, dzięciołowate, wróblowate) i ssaki (owadożerne, nietoperze, zającokształtne, gryzonie, drapieżne, parzystnokopytne)

 Nadleśnictwo Krynki

Leśnictwo Leszczana
Studzionka 3
16-113 Szudziałowo 

 Poczopek
16-113 Szudziałowotel.: 85 72-29-640
fax: 85 72-29-641

ptaki i ssaki 

 Wigierski Park Narodowy

 Maćkowa Ruda 57
16-503 Krasnopol

 Krzywe 82
16-400 Suwałkitel.: 87 56-32-540

ptaki i ssaki 

 Ośrodek rehabilitacji zwierząt w Taciewie

Taciewo 33
16-402 Suwałki 

Taciewo 33
16-402 Suwałki 

ptaki (bocian biały, jastrzębiowate, sokołowate, puszczykowate, płomykówki) 

 Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowych Obwód Ochronny Grzędy

 Osowiec – Twierdza 8
19-110 Goniądz

ptaki (czaplowate, bociany, żurawie, jastrzębiowate, sokołowate, kaczkowate, dzięcioły, sowy, cietrzew, kruk, rybołów, dudek) i ssaki (łasicowate, wilk, łoś, sarna, dzik, borsuk, jeleń szlachetny, jeż europejski)