Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Ślazowiec pensylwański roślina energetyczna i miododajna – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Ślazowiec pensylwański roślina energetyczna i miododajna


Artykuły w tej kategorii:

Print Friendly, PDF & Email

O uprawie roślin energetycznych obecnie dużo się mówi i pisze. Przedstawiam plantację ślazowca pensylwańskiego w miejscowości Złotoria, gmina Choroszcz. Na potrzeby grzewcze, założył i prowadzi uprawę ślazowca pensylwańskiego ksiądz proboszcz Bogusław Samsel.

– Pozyskałem dużo zrębka z gałęzi i z ciętych drzew w ten sposób zaopatrzyłem się w 80% w opał, który jest już w stodole. Opałem będzie też ślazowiec, który skosimy z pola. Jaki będzie plon to dopiero wyjdzie w czasie koszenia, ale będzie spory, bo przyrosty są niesamowite. Początek roku był wilgotny a roślina była nawożona więc wyrosła na 3,5 metra – mówi ksiądz Samsel.

Jak uprawia się ślazowiec w Złotorii

Plantacja jest drugoroczna. Nawieziono ją mocznikiem, gdy rośliny miały 30 cm wysokości, a międzyrzędzia były jeszcze odkryte. Odchwaszczanie nie było potrzebne gdyż w połowie maja międzyrzędzia były już zakryte, wszystko co było pod rośliną nie miało więc szans urosnąć.

Ślazowiec zakwitł na początku lipca, trochę później niż zwykle, bo rok był mokry. Rośliny kwitły do września a kwiaty wspaniale pachniały.

– Ślazowiec jest niesamowicie miododajny. Pszczół, które zapylały rośliny było mnóstwo, słychać było jeden wielki odgłos ich pracy. Około 200 kg miodu pszczoły mogły zebrać z tej plantacji – mówi proboszcz.

– Nasion też jest sporo, ale dopóki liście nie spadną to ich zbiór jest utrudniony. Zrywa się więc je ręcznie – ściąga z pędów, które są dość ostre więc trzeba użyć rękawic. Maszynami nie można ich zebrać, nie ma takiej technologii, bo gdy zbiera się ziarno, to wyrzuca się całe rośliny, a nam chodzi o masę – dodaje.

– By zebrać nasiona trzeba sprowadzić ludzi, zrobić “tłokę”. Na początku listopada rośliny w większości będą wolne od liści więc będziemy zbierać nasiona.

Plantacja ogólnie jest zdrowa, nie ma tam szczególnych chorób i szkodników. Zaobserwowano, że ślazowca nie powinno się sadzić w stanowiskach po słoneczniku, bo tam są patogeny. Jest tak zwana zgorzel korzeniowa, która powoduje, że zamiera główny pęd, nie cały krzew, tylko 3-4 pędy uschną, można to zauważyć. Trzeba pozbyć się takiego krzaka z korzeniem i spalić.

ochr069_1Zbiór biomasy

Najlepszym urządzeniem do zbierania i pocięcia takiej masy byłaby sieczkarnia do zbioru kukurydzy typu – Kemper. Wirujące dwa talerze, czyściutko zbierają to co jest w rzędzie. Biomasa do spalana w kotłach CO nowej generacji z osprzętem pomocniczym musi być pocięta równo bez “strzępiń”, bo jak nie to wyciągają się włókna, będzie lekka i zawiesza się w zbiorniku z podajnikiem ślimakowym do kotła spalania.

Powiększanie plantacji

Powiększanie plantacji jest najmniej kłopotliwe. Sadzonki, otrzymuje się przez podział kłączy, na ok. 9 centymetrowe odcinki. Posadzone wiosną przyjmują się w 100%. Jeszcze w tym samym roku roślina potrafi urosnąć do solidnych rozmiarów. Można nasiona ślazowca wysiewać bezpośrednio do gleby, później plantację przerwać. Stosuje się rozstawę między jednym a drugim krzakiem 60-70 cm w rzędzie i między rzędami.

Plantacje łatwo się też likwiduje, wystarczy wyorać, zebrać na przyczepę i wywieść. Można glebę szybko zrekultywować.

Rośliny rosną w oczach

Ludzie byli dumni z tej plantacji, szczególnie ci, którzy pomagali przy odchwaszczaniu – mówi ksiądz. – Chwasty, szczególnie w I roku uprawy, zagłuszały ślazowca ale jedno odchwaszczenie wystarczyło a później rośliny poradziły sobie. Wszyscy mówią: o jak ta plantacja wyrosła. Z każdym dniem widać jak rośliny rosną. Jeśli w ciągu sezonu osiągnęły średnio 3,5 m to wydawało się, że w oczach rosła i żyła cała plantacja.

– Teraz czekamy na wymierny efekt naszej pracy i myślę, że będzie. Jestem zadowolony z plantacji bo ładnie wygląda – stwierdza ksiądz proboszcz. – Na moje potrzeby zbiór z 1 ha ślazowca, to 15 ton suchej masy. Ponieważ mamy las to łączymy jedno z drugim. Ekologiczny opał – zrębek z gałęzi drzew, z wycinanych drzew oraz masa z plantacji ślazowca – dodaje.

Ciepło bije od pieca, taki zrębek suchy. Dymu w ogóle nie ma, wszystko się spala. Popiołu też bardzo mało, oczywiście jego ilość zależy od biomasy.

Kazimierz Bochenko

Osoby zainteresowane nabyciem nasion lub sadzonek z odcinków korzeni na założenie plantacji uzyskają informacje tel. 85 7192912