Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Ostropest plamisty – roślina farmakologiczna i bioenergetyczna – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Ostropest plamisty – roślina farmakologiczna i bioenergetyczna


Artykuły w tej kategorii:

Print Friendly, PDF & Email

Ostropest plamisty Silabum marianum jest ważną rośliną przemysłową uprawianą w wielu krajach. W Polsce obszar upraw ortopestu obejmował przed laty powierzchnię około 2000 ha. Uprawia się go ze względu na nasiona zawierające bioflawonoidy, w których najbardziej czynną grupą jest sulimaryna, występująca w nasionach w ilości do 3%. Sylimaryna stanowi mieszaninę flawonoliganów wśród których dominuje sylibina najbardziej aktywny flawonoid. Ostropest już w czasach Cesarstwa Rzymskiego stosowany był do zwiększenia przepływu żółci, a także do ochrony przed chorobami wątroby. Sylimaryna chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby, przed czynnikami uszkadzającymi jej komórki, np. alkohol, metale ciężkie, pomaga również w ich regeneracji. Działa jak silny antyutleniacz silniejszy od witaminy E chroniąc przed utratą glutationu, najważniejszego antyutleniacza wewnątrzkomórkowego, jaki wytwarza organizm. Ostropest plamisty jest rośliną jarą. Głównymi producentami tej rośliny w świecie są Chiny i Bułgaria. Znaczne ilości ostropestu uprawia się w Czechach. W technologii przerobu ostropestu głównym produktem jest makuch. Natomiast olej jest traktowany jako odpad i przeznacza się go do produkcji biopaliw. Makuch z ostropestu poszukiwany jest jako surowiec do pozyskiwania metodą ekstrakcji sylimaryny, leku wątrobowego.

Z uwagi na to, że niewielka część sylimaryny przechodzi do oleju podczas tłoczenia, olej nie może być traktowany jako spożywczy, chociaż jego skład kwasów tłuszczowych jest jak najbardziej dobry. Z przeprowadzonej ekstrakcji makuchu z ostropestu pozostaje doskonała pasza o zawartości białka ok. 25%, jednak podczas tłoczenia na zimno istnieje potrzeba dokonania procesu ekstruzji tej śruty.

Z uprawy tej rośliny można osiągnąć zbiór rzędu 1,8 tony z ha, a przychód dla rolnika jest wiekszy niż z uprawy rzepaku. Poza tym roślina ta nie ma dużych wymagań; udaje się dobrze na ziemiach słabych. Może być uprawiana kilka razy na tym samym stanowisku.

Informację na temat ostropestu udało mi się pozyskać podczas konferencji poświęconej biopaliwom, która odbyła się w dniu 28 lutego 2005 roku w Wyższej Szkole Agrabiznesu w Łomży.

Tłoczenie nasion oleistych to nie tylko rzepak. Okazuje się, że można robić doskonały interes tłocząc inne nasiona oleiste zwłaszcza dla farmacji.
Przykładem tego typu działań, według mojego rozmówcy są istniejące w kraju firmy tworzące pewien zamknięty krąg mający się wręcz doskonale…

Wiadomo, że uprawę ostropestu plamistego prowadzą rolnicy na terenie powiatu hajnowskiego. Jest to powierzchnia kilku hektarowa. Z nasion pochodzących z tej plantacji tłoczony jest olej. Chcąc, aby ta roślina była uprawiana na cele farmakologiczne musi być więcej plantatorów i wówczas możliwa będzie korzystniejsza sprzedaż nasion tej rośliny. Więcej informacji w sprawach uprawowych udzieli doradca PZDR Hajnówka pracujący na gminie Kleszczczele pan Jarosław Gierasimiuk tel.085 6818004 w.24.

Opracował: mgr inż. Eugeniusz Mystkowski