Lato zamknięte w słoiki
Artykuły w tej kategorii:
- Zdrowy styl życia w Niewinie Borowym
- W kurkumie siła
- Jedzmy zdrowo
- Jak zrobić majonez i musztardę
- Pokaz kulinarny w Zabielu
- Zdrowo znaczy smacznie
- Pokaz carvingu w Białaszewie
- Zakwas z buraka – bezcenny napój zdrowotny
- Pokaz kulinarny – smacznie, zdrowo i wesoło
- Zdrowie na talerzu
- Zdrowy styl życia w Dołubowie
- Zaplanuj podróż kulinarną po Polsce
- Smacznie i zdrowo – pokaz kulinarny w Pilikach
- Dania z produktów lokalnych
- Pokaz przygotowywania dietetycznych potraw
- Dekorowanie potraw – Wielkanoc
- Na sezon letni
- Przyjęcie karnawałowe
- Potrawy postne
- Tradycyjna Wielkanoc
- Babki, mazurki, serniki …
- Wieczerza wigilijna
- Makarony
- Kapusta — głowa pusta
- Karnawał czas zacząć…
- Kiełki – dodatek do potraw
- Potrawy postne (1)
- Wielkanocny stół
- Pieczarki
- Truskawki, poziomki, maliny
- Wiśnie, czereśnie, agrest..
- Wieczór Wigilijny
- Kasze – przepisy
- Potrawy postne (2)
- Potrawy o obniżonej zawartości cholesterolu
- Żelazo przeciw wiosennemu zmęczeniu
- Potrawy z wieprzowiny
- Karnawałowe delicje
- Karnawał
- Niezapomniane smaki z “Niezapominajki”
- Jesienne przetwory
- Rady gospodyni – przetwory
- Lato zamknięte w słoiki
- Rady gospodyni – warzywa i owoce
- Potrawy na wigilijny i świąteczny stół
- Potrawy wielkopostne
- Rady gospodyni – co trzeba wiedzieć o jajach
- Rady gospodyni – prawie wszystko o occie
- Rady gospodyni – mięso
- Domowe przetwory
- Przetwory z aronii
- Jadłospis rodzinny na sezon letni
- Mrożonki w jadłospisie
- Wartościowy dodatek nie tylko do kanapek
- Owoce w diecie
- Kasze
- Podstawowe zasady profilaktyki zdrowotnej — cholesterol
Robienie weków cieszy się dużą popularnością nie tylko ze względów gospodarczych i zdrowotnych. Jest to także hobby wielu osób, które traktują tę pracę jak “twórczość” i realizują własne pomysły zamykając plony lata w słoiki.
Chociaż mamy wiele zajęć i obowiązków, to coraz częściej staramy się powrócić do naturalnego stylu życia. Przejawia się to również tym, że częściej korzystamy z wiedzy i sposobów stosowanych w dawnej kuchni i spiżarni. Poświęcamy więcej czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków, ponieważ chcemy wiedzieć, co jemy. Utrwalamy artykuły spożywcze sposobem domowym i przygotowujemy wysokowartościowe produkty bez użycia substancji chemicznych.
Zalety przygotowywanych przez nas przetworów rosną, gdy wykorzystujemy nieskażone owoce, warzywa, zioła, pochodzące z własnego ogródka. Kolejnym walorem jest to, że przetwory te możemy przyrządzić według własnego smaku i uznania.
Kompot z gruszek
Umyte gruszki obieramy w kierunku od szypułki po działki kielicha. Przy bardzo twardych owocach możemy ułatwić sobie pracę, zanurzając je na 20 sekund w gorącej wodzie. Gruszki kroimy wzdłuż i usuwamy gniazda nasienne, wykrawamy także działki kielicha. Tak przygotowane owoce wkładamy natychmiast do wody z dodatkiem kwasku cytrynowego (10 g kwasku na litr wody) i doprowadzamy do wrzenia. Jest to blanszowanie, które trwa kilka minut. Następnie układamy gruszki w słojach, najlepiej dachówkowo i spiralnie do wysokości ok. 1,5 cm poniżej brzegu słoika. Zalewamy gorącym syropem. Syrop przygotowujemy z litra wody, 0,5 kg cukru i 2 g kwasku cytrynowego i zagotowujemy. Kompot pasteryzujemy przez 20 minut w temperaturze 85°C.
Kompot z gruszek jest bardzo wartościowym przetworem. Dzięki takiemu utrwaleniu zaopatrujemy się w owoce gruszek na całą zimę i wiosnę, gdyż świeżych nie da się przechować dłużej niż do końca roku.
Powidła śliwkowe
Na powidła wybieramy śliwki dojrzałe, w chwili gdy przy ogonkach skórka zaczyna się marszczyć. Śliwki myjemy, usuwamy z nich ogonki i pestki. Wkładamy do rondla z małą ilością wody i rozgotowujemy. Gdy pokryją się sokiem dodajemy 0,2 kg cukru (na 1 kg wydrylowanych owoców). Gotujemy na małym ogniu (stale mieszając) ok. 30 minut. Gotowanie powtarzamy przez 3-4 dni – codziennie 30 minut. W ostatnim dniu gotowania możemy dodać przyprawy: 5 łyżek rumu i 1/2 łyżeczki cynamonu na 1 kg masy owocowej. Powidła są gotowe, gdy ślad zrobiony łyżką na powierzchni powideł nie zniknie. Gorące powidła przekładamy do wyparzonych słoików, pasteryzujemy ok. 20 minut.
Sałatka z marchwi
Składniki: 2 kg marchwi, 2 cebule, 2 czerwone papryki,
Zalewa: 0,5 szkl. wody, szkl. oleju, 0,5 szkl. octu, 2 szkl. cukru, łyżka gorczycy, 2 łyżeczki soli grubej, mały słoiczek przecieru pomidorowego.
Wykonanie: marchew obgotowujemy w łupinie, gdy jest prawie miękka odlewamy wodę. Po wystudzeniu obieramy i kroimy w słupki, cebulę kroimy w krążki, a paprykę w kawałki. Zalewę (wymienione składniki) zagotowujemy, i wrzucamy do niej pokrojone warzywa. Chwilę gotujemy i gorące wkładamy w słoiki. Słoiki z sałatką pasteryzujemy ok. 10 min.
Kapusta w zalewie słodko-kwaśnej
Kapustę (oczyszczone główki) szatkujemy w długie, wąskie paski i blanszujemy, zanurzając na 5 minut we wrzącej wodzie, do której dodaliśmy na litr 20 g soli. Po osączeniu mieszamy kapustę z niewielką ilością kminku i w zależności od uznania z krążkami cebuli, plasterkami jabłek. Tak przygotowaną kapustę wkładamy do słoików i ubijamy. Następnie zalewamy gorącą zalewą przygotowaną z następujących składników: 2,5 litra wody, 130 g soli, 350 g cukru i 2 litrów 6% octu. Słoiki zamykamy i pasteryzujemy około 50 minut (litrowe).
Dynia marynowana
Dynię obieramy, oczyszczamy z pestek, kroimy w kostkę. Następnie gotujemy 3 minuty w osolonej wodzie, odcedzamy. Przygotowujemy zalewę: na 1 kg dyni – 250 g cukru, 200 ml octu 10%, cynamon, 6 goździków i 500 ml wody, zagotowujemy. Dynię wrzucamy do gorącej zalewy i podgrzewamy do momentu, aż stanie się szklista. Układamy ciasno w słoikach i zalewamy marynatą. Pasteryzujemy ok. 20 minut.
Mirosława Ramatowska