Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Karnawałowe delicje – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Karnawałowe delicje


Artykuły w tej kategorii:

Print Friendly, PDF & Email

Karnawał to czas spotkań, wizyt i zabaw. W czasie karnawału na stołach królują ciasta, pączki, faworki, róże karnawałowe i inne słodkie specjały.

Oto kilka propozycji karnawałowych ciast:

Karnawałowe pączki

1 kg mąki, 10 dag drożdży, 8 żółtek, 20 dag cukru, 18 dag masła lub margaryny, kieliszek wódki, pół laski wanilii, 1,5 szklanki mleka, tłuszcz do smażenia, dżem wiśniowy do nadziania pączków, cukier puder

Wygrzaną mąkę przesiać do miski, a następnie przygotować rozczyn z drożdży. Żółtka jaj utrzeć z cukrem, gdy drożdże wyrosną, dodać do mąki razem z ciepłym mlekiem, wódką i wyrobić ciasto. Pod koniec wyrabiania dodać ciepły stopiony tłuszcz i drobno pokrojoną wanilię, odstawić ciasto do wyrośnięcia. Kształtować z niego wałki, odkrawać cząstki ciasta na pączki. Na placuszki ciasta nałożyć lekko rozgrzany dżem i zaciskać ciasto dokładnie wokół dżemu, aby nie wypłynął w czasie smażenia. Układać pączki do wyrośnięcia, a potem smażyć w mocno rozgrzanym tłuszczu. Po włożeniu pączków do tłuszczu należy na chwilkę przykryć garnek, a gdy się zrumienią – odkryć i pączki przewrócić. Usmażone i odsączone otaczać w cukrze pudrze, ułożyć do wystudzenia, a gdy wystygną ułożyć w piramidkę na szklanym okrągłym talerzu.

Pączki ptysiowe

250 ml mleka, 10 dag masła lub margaryny, 2 łyżki cukru, opakowanie cukru waniliowego, szczypta soli, 15 dag mąki, 4 jaja. Poza tym: 1,5 kg tłuszczu do smażenia, pergamin, olej, cukier puder

Do mleka dodać masło, cukier waniliowy i szczyptę soli, wymieszać. Całość doprowadzić do wrzenia. Powoli wsypywać mąkę, stale mieszając, aż ciasto będzie lśniące i zacznie odstawać od dna garnka. Ciasto przełożyć do miski i lekko przestudzić. Następnie dodawać po jednym jaju i mieszać, aż składniki się połączą. Ciasto przełożyć do szprycy, tłuszcz do smażenia roztopić. Pergamin pokroić na kwadraty o boku 15 cm i posmarować olejem. Bezpośrednio na pergamin wyciskać pączki, następnie ostrożnie zsuwać je do garnka z tłuszczem i smażyć po 2 minuty z każdej strony. Pączki wyjmować łyżką cedzakową, osączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku i obficie posypać cukrem pudrem.

Minipączki z rodzynkami

75 dag mąki, 10 dag świeżych drożdży, 5 dag cukru, 500 ml mleka, 4 dag tłuszczu lub margaryny, szczypta soli, 4 jaja, opakowanie cukru waniliowego, 12,5 dag rodzynków. Poza tym: 1,5 kg smalcu do smażenia, 8 dag cukru i 1-2 łyżeczki cynamonu

Mąkę przesiać do miski. Drożdże pokruszyć i wymieszać z małą ilością ciepłego mleka i łyżeczką cukru, dodać do mąki. Miskę przykryć serwetą i odstawić na 15 minut. Pozostały cukier, mleko, miękkie masło, sól, jaja i cukier waniliowy dodać do zaczynu. Ze wszystkich składników wyrabiać ciasto, aż na jego powierzchni ukażą się pęcherzyki powietrza. Ciasto przykryć i pozostawić do wyrośnięcia na około 45 minut – powinno podwoić objętość. Następnie do ciasta dodać rodzynki, ciasto jeszcze raz zagnieść. Smalec roztopić w głębokim garnku. Formować z ciasta małe kulki i smażyć we wrzącym tłuszczu ok. 2 minut. Pączki wyjmować łyżką cedzakową, osączyć z nadmiaru tłuszczu i otoczyć w cukrze wymieszanym z cynamonem.

Róże karnawałowe

30 dag mąki, 5 żółtek, 3 łyżki gęstej śmietany, łyżka octu 10%, szczypta soli
oraz proszku do pieczenia, tłuszcz do smażenia, cukier puder do posypania, konfitura lub dżem

Do mąki przesianej na stolnicy dodać żółtka, śmietanę, ocet i starannie wyrobić, aż ukażą się pęcherzyki. Następnie rozwałkować ciasto (starać się nie dosypywać mąki). Wykrajać z ciasta krążki o trzech rozmiarach i naciąć na obwodzie 5 razy. Środki krążków posmarować białkiem, ułożyć jeden na drugim, przyciskając w środku, aby się zlepiły. Tak przygotowane ciastka – imitujące róże – smażyć na bardzo gorącym tłuszczu, układając płatkami do dołu. Usmażone wykładać łyżką cedzakową na papier, aby obciekł nadmiar tłuszczu, a następnie posypać przez sito cukrem pudrem i ułożyć na półmisku. W środek róży włożyć wiśnię z konfitury lub odrobinę dżemu.

Ptysie ze śmietaną

2 szklanki mąki, szklanka wody, pół szklanki stopionego masła, 6 jaj, łyżeczka spirytusu, łyżeczka cukru, żółtko, masło do smarowania blachy, 2 szklanki ubitej kremowej śmietany, tabliczka czekolady, cukier lub cukier puder

Do wody zagotowanej z masłem wsypywać porcjami przesianą mąkę, wyrabiać bez przerwy, aż masa będzie odstawać od rondla. Gorące ciasto przełożyć do makutry, ucierając wałkiem, aż masa zbieleje, wbijając po jednym jaju. Wlać spirytus, dodać cukier. Z gotowanego ciasta formować kulki wielkości połowy jaja, układać na posmarowanej masłem blasze, smarując każdą rozmąconym żółtkiem i upiec na jasnozłoty kolor. Gdy ciastka wystygną, ściąć wierzchy, podstawy napełnić bitą śmietaną, przykryć odciętym ciastem i udekorować roztopioną czekoladą, lukrem lub posypać cukrem pudrem.

Chrust

6 żółtek, 2 szklanki mąki, szklanka kwaśnej śmietany, kieliszek wódki, łyżka masła, trochę startej skórki cytryny, odrobina cukru, kieliszek spirytusu, 15 dag cukru pudru, cukier waniliowy

Z żółtek, mąki, śmietany, masła, cukru – dodając skórkę z cytryny i wódkę – zgnieść ciasto jak na pierogi (musi być pulchne). Jeśli zbyt luźne, dodać mąki. Ciasto rozwałkować, radełkiem wykrawać dość długie prostokąty, przeciąć każdy wzdłuż i przełożyć jeden koniec przez rozcięcie. Smażyć na złoty kolor we wrzącym smalcu z dodatkiem spirytusu. Wyjmować na bibułę. Gdy chrust obcieknie z tłuszczu, posypać cukrem pudrem zmieszanym z cukrem waniliowym.

Danuta Bobin
Wiadomości Rolnicze nr 1/2007