Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Uprawiamy warzywa pod osłonami – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Uprawiamy warzywa pod osłonami


Artykuły w tej kategorii:

Print Friendly, PDF & Email

Zima już prawie odchodzi, wstępuje w nas wiosenna energia, powinniśmy pomyśleć o rozpoczęciu wczesnej uprawy warzyw pod osłonami: w szklarenkach, tunelach foliowych, pod włókniną i folią perforowaną. Pierwszą rzeczą jaką musimy wziąć pod uwagę przed wyruszeniem do ogródka to zmianowanie. Słowo to oznacza rozłożone w czasie następstwo po sobie różnych roślin użytkowych uprawianych na tym samym kawałku ziemi. Jeśli zaplanujemy zmianowanie na kilka lat stworzymy płodozmian. Jest to o tyle ważne, że uprawiając na danym miejscu w ogródku te same rośliny (z tych samych rodzin), wzrasta ryzyko ataku uprawy przez szkodniki i choroby, głównie pochodzenia glebowego, a zależy nam przecież na plonie i zdrowotności roślin. W przypadku tuneli niskich, przenośnych, które składamy po sezonie wegetacyjnym, można je co roku ustawiać w innym miejscu na warzywnych grządkach. Natomiast w tunelach wysokich i szklarniach na stałym miejscu uprawę trzeba odpowiednio zaplanować.

Pracę pod osłonami zaczynamy od zruszenia i wyrównania gleby tak aby nie było żadnych nierówności, parę dni przed siewem. Gleba lekko osiądzie i lepiej będzie przylegała do nasion. Jeśli nie mamy nawozu organicznego (np. ziemi kompostowej), należy zastosować nawozy mineralne np. Azofoska, Fructus w ilości polecanej na etykiecie. Termin siewu bądź wysadzenia w nieogrzewanych tunelach zależeć będzie od pogody w danym roku.

Osłony wydłużają okres wegetacji, dlatego można uprawiać tu kilka gatunków w różnych okresach – przedplony i poplony o mniejszych wymaganiach termicznych, rośliny na plon główny (zwykle są to pomidory i ogórki). Planując siewy należy pamiętać, aby nie umieszczać danego warzywa na tej samej grządce, na której rosło w roku poprzednim. Dobrym przykładem płodozmianu dla jednej grządki jest występowanie po sobie w czterech kolejnych latach: 1 rok – we wczesnych miesiącach wiosennych jako przedplon rodzina krzyżowych czyli znane nam rzodkiewki kiełkujące już przy 3°C, wczesna kapusta, rzeżucha, a po zbiorach jako roślina główna pomidor (koniec kwietnia lub początek maja), papryka (połowa maja); 2 rok – cebula z dymki na zielony szczypior oraz czosnek, a po nich seler naciowy; 3 rok – szpinak, burak ćwikłowy z przeznaczeniem na boćwinę; 4 rok – rozsada sałaty kruchej (która rośnie już w temp. 5°C), masłowej, po której można posadzić ogórki. Dzięki uprawie roślin o różnych wymaganiach glebowych i nawozowych nie nastąpi “zmęczenie gleby”, a szkodniki i patogeny atakujące z gleby daną roślinę nie będą miały dużych szans rozwoju. Gdy nie potrzebujemy tak dużego asortymentu warzyw do własnej kuchni, możemy zastosować inne rozwiązanie bez podziału tunelu na grządki. W pierwszym roku całą powierzchnię można wykorzystać wczesną wiosną na uprawę przedplonów jak: sałata, rzodkiewka, cebula z dymki, szpinak, pędzenie pietruszki. W początku maja wszystko obsadzamy pomidorem, który będzie plonował do jesieni. W następnym roku znów siejemy przedplony z przewagą warzyw liściowych, a jako roślinę główną sadzimy ogórki, jako poplon rzodkiewka. W trzecim roku, po różnych przedplonach, wrócić można do uprawy pomidora, papryki, oberżyny w plonie głównym. Gdy jednak chcemy mieć wciąż w tej samej folii czy szklarni tradycyjne pomidory, trzeba pamiętać o odkażaniu chemicznym gleby, nawożeniu oraz wymianie podłoża do głębokości 25 cm lub po prostu przenieść tunel w inne miejsce.

Popularne i praktyczne stają się osłony bezpośrednio kładzione na rośliny. Są łatwe w stosowaniu, tanie i dają wczesne i wyższe plony. Wykonuje się je z folii perforowanej (100 lub 500 otworów na 1m2) lub włókniny polipropylenowej popularnie nazywanej agrowłókniną. Dla przykładu: przykrywać można wysiane nasiona marchwi do momentu wytworzenia kilku liści – zbiór uzyskamy już pod koniec czerwca. Dobry efekt daje przykrycie rozsady kapusty na 3-4 tygodnie. Przykrywa się również wysiane w połowie maja nasiona ogórka, aż do wytworzenia się pierwszych pąków kwiatowych. Osłony te nie tylko utrzymują ciepło i wilgoć, przepuszczają dostateczną ilość światła, chronią w okresach chłodu czy nawet przed rzęsistymi opadami deszczu, są prostym sposobem ochrony przed niewielkimi przymrozkami, ale i zabezpieczają kiełkujące nasiona i siewki przed ptactwem i szkodnikami.

Barbara Śliwka