Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Święta Bożego Narodzenia – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Święta Bożego Narodzenia


Artykuły w tej kategorii:

Print Friendly, PDF & Email

Święta Bożego Narodzenia rozpoczyna Wigilia. W ten wyjątkowy wieczór w roku wszyscy patrzą w niebo w poszukiwaniu pierwszej gwiazdy, bowiem tradycja nie pozwala usiąść do wieczerzy wigilijnej nim ona nie zabłyśnie.

Na tę uroczystą kolację sporządza się postne potrawy z darów lasu, wody i pól. Jest to pamiątka agapy – uczty pierwszych chrześcijan, która była posiłkiem postnym i gromadziła bliskich przy jednym stole. Nieodłącznym elementem Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia jest ustrojona, oświetlona choinka. Jest to zazwyczaj świerk czasami jodła lub sosna, bo te drzewa według starych ludowych wierzeń zawierają w sobie najwięcej życiodajnych mocy.

Symbolika ozdób

Zawieszane na drzewku ozdoby i smakołyki nie były dobrane przypadkowo, ponieważ coś sobą symbolizowały:
– jabłka – zdrowie i urodę,
– orzechy – dobrobyt i siły witalne,
– miodowe pierniki – dostatek na przyszły rok,
– opłatek – miłość, zgodę i harmonię w rodzinie,
– łańcuchy – wzmacnianie rodzinnych więzi,
– lampki i bombki – ochronę domu przed demonami i ludzką nieżyczliwością,
– gwiazdka na czubku – pamiątka gwiazdy betlejemskiej a zarazem znak pomagający w powrocie członków rodziny przebywających poza domem,
– dzwonki – dobre nowiny i radosne wydarzenia w rodzinie, a  aniołki – występowały jako opiekunowie domu.

Współcześnie drzewko najczęściej ozdabiamy pięknie malowanymi bombkami oraz różnymi ozdobami w przeróżnych kształtach.

Stół wigilijny

Tradycyjnie na stole powinno leżeć sianko przykryte śnieżnobiałym obrusem. Można też włożyć pod obrus drobne pieniążki by nie zabrakło ich w nadchodzącym roku. Na stole stawia się dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa.

Ważna liczba potraw

Liczba potraw dawniej była nieparzysta, teraz podaje się ich dwanaście. Na pamiątkę dwunastu apostołów a także miesięcy w roku. Każdej potrawy powinno się spróbować, żeby w nadchodzącym roku dobrze się darzyło.

Opłatek, życzenia, upominki

Obrządek kolacji wigilijnej rozpoczyna się pięknym zwyczajem dzielenia się opłatkiem i składania życzeń.

Wieczerza wigilijna jest symbolem zbratania i serdecznej bliskości między ludźmi, jest to jedyny tak magiczny wieczór, skupiający całą rodzinę, pełen ciepła i serdeczności. Dopełnieniem zwyczajów świątecznych jest obdarowanie upominkami wszystkich domowników, a w szczególności najmłodszych.

Boże Narodzenie to święto uroczyste, pełne radości i nadziei. To czas przede wszystkim spotkań rodzinnych, pełen serdeczności i wzajemnego zrozumienia. Przy świątecznym stole gromadzi się cała rodzina, ta bliższa i ta dalsza. Gospodynie dbają by świąteczny stół był wyjątkowy. Wprawdzie niektóre tradycyjne, wigilijne i bożonarodzeniowe specjały można kupić gotowe, to jednak nie mogą się równać z potrawami i wypiekami przygotowywanymi we własnym zakresie, według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jest w tych przygotowaniach coś w rodzaju poezji wzbogaconej nutką tradycji, jest atmosfera ciepła rodzinnego i więzi.

Elżbieta Grunwald