Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Rozmnażamy krzewy z sadzonek – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Rozmnażamy krzewy z sadzonek


Artykuły w tej kategorii:

Print Friendly, PDF & Email

Krzewy ozdobne liściaste są nierozłącznym elementem zagospodarowania naszego ogrodu. Niekiedy potrzebujemy ich dużą ilość, szczególnie gdy chcemy posadzić z nich żywopłot. Aby zmniejszyć koszt takiego przedsięwzięcia można własnym sposobem przygotować sadzonki.

W tym celu w styczniu lub lutym tnie się sadzonki z rośliny matecznej. Wybiera się na nie pędy jednoroczne, ale silne, o średnicy ok. 0,5-1 cm. Ucina się z nich ok. 25 cm długości patyczki, odrzucając cienką część wierzchołkową pędu. Powierzchnia cięcia powinna być gładka i prostopadła do osi pędu. W ten sposób świeżo pocięte kawałki pędów wiążemy w pęczki i wkładamy do dołownika, wypełnionego wilgotnym piaskiem. Może to być chłodna piwnica (0-5°C) lub też zaciszne miejsce w ogrodzie (jeśli pozwalają na to warunki). Sadzonki zakopujemy całe lub do 3/4 wysokości i ustawiamy pionowo lub pod kątem. Jeśli zostawiamy na zewnątrz, to ochraniamy to miejsce przed mrozem. Wiosną tj. na początku kwietnia wysadzamy sadzonki do gruntu po uprzednim zanurzeniu ich końców w specjalnym ukorzeniaczu w rozstawie 20 x 20 cm. Najlepszym podłożem jest gleba gliniasto-piaszczysta o dużej zawartości próchnicy. Sadzonki wtykamy pionowo w glebę, pozostawiając nad ziemią tylko najwyższy pąk. Wokół powierzchnię mocno ugniatamy. Po posadzeniu często podlewamy i odchwaszczamy. Można też ziemię przykryć warstwą kory lub torfu. W czerwcu młode rośliny zasilamy nawozem wieloskładnikowym w ilości 2-3 dag/m2. Tak hodowane sadzonki w następną jesień są gotowe do posadzenia na miejscu stałym. W przypadku, gdy rozmnażane krzewy chcemy przeznaczyć na żywopłot, można od razu wiosną zdrewniałe sadzonki wysadzać na miejsce stałe.

W ten sposób można rozmnażać tylko krzewy gubiące liście na zimę tj.: forsycję, dereń biały, irgę błyszczącą, kalinę koralową, krzewuszkę, ligustr, pęcherznicę, pięciornik, porzeczkę krwistą, śnieguliczkę, tawuły silnie rosnące, tamaryszek, wiciokrzew, winobluszcz, żylistek.

Irena Kaus