Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Letnie szczepienie jabłoni i grusz – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Letnie szczepienie jabłoni i grusz


Artykuły w tej kategorii:

Print Friendly, PDF & Email

Szczepienie drzew owocowych to zabieg polegający na połączeniu zrazu z odmiany szlachetnej, dającej zazwyczaj dorodne i smaczne owoce, z podkładką gwarantującą zdrowotność i mrozoodporność drzewa lub pozwalającą regulować siłę jego wzrostu. Polecam metodę szczepienia letniego

Szczepienie drzewek owocowych ogólnie znaną metodą „na zraz” wczesną wiosną przed ruszeniem wegetacji stwarza dość dużo problemów, z przygotowaniem z przechowaniem zrazów w odpowiednich warunkach i z przyjmowaniem się szczepień.

Ilość przyjęć szczepień wykonanych tą metodą jest zawodna, gdyż zależy od wielu czynników, dlatego polecam metodę szczepienia letniego, która jest prostsza, pewniejsza i szybsza. Szczepienie wykonuje się w czerwcu, lipcu, a zraz i podkładkę stanowią pędy półzdrewniałe.

 Fot.1 Szczepienie na zraz

Sposób szczepienia

Jednoroczny pęd przycina się pod kątem prostym w miejscu, gdzie jest on półzdrewniały, następnie nacina się żyletką na głębokość około 2 cm. Liść należy usunąć pozostawiając część ogonka liściowego (rys. 1). Zraz wsuwa się w nacięcie, a następnie dokładnie obwiązuje się nicią lub taśmą klejącą (rys. 2). Nie smaruje się miejsca szczepienia. Ponieważ zabieg ten wykonuje się w okresie wysokich temperatur, miejsce szczepienia należy zabezpieczyć przed wysychaniem osłonką z cienkiej folii. W tym celu na to miejsce szczepienia nakłada się torebkę z folii i przywiązuje na podkładce i w górnej części miejsca szczepienia (rys. 3). W torebce nad zrazem winno być kilka cm wolnej przestrzeni. W ciągu 2-3 tygodni następuje zrastanie się miejsca szczepienia, a z oczka wybija pęd. Aby umożliwić jego normalny rozwój koniec torebki foliowej należy uciąć (rys. 4). Po kolejnych 2-3 tygodniach wiązanie oraz folię należy zdjąć.

 

Fot.2 Kolejne fazy szczepienia letniego zrazami półzdrewniałymi

Sposób ten jest sprawdzony i może mieć znaczenie w przypadku przeszczepiania drzew w sadach przydomowych lub na działkach, ponieważ umożliwia przedłużenie terminu szczepienia, uniezależnia od wcześniejszego przygotowania zrazów, ułatwia ukształtowanie prawidłowej korony w przypadku drzew starszych, zabezpiecza zrazy przed wyłamywaniem się, zapewniając wysoki procent przyjęć.

Eugeniusz Mystkowski