Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Jesienne prace na trawniku – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Jesienne prace na trawniku


Artykuły w tej kategorii:

Print Friendly, PDF & Email

Prawidłowo pielęgnowany trawnik jest ozdobą ogrodu. Przed nadejściem zimy warto więc poświęcić mu nieco więcej czasu i wykonać prace, które zapewnią, że wiosną znowu będzie zielonym dywanem.

Grabienie, czesanie

Po koszeniu, które po raz ostatni powinno być przeprowadzone w październiku, dokładnie zgrabiamy ścięte źdźbła traw. Przy okazji wyczesujemy nagromadzony przez lato filc, czyli zbitą warstwę powstałą z obumarłych części roślin. Systematycznie usuwamy z trawnika opadające liście, by nie leżały na nim przez zimę. W przeciwnym razie zalegająca materia organiczna utworzy szczelną warstwę, pod którą murawa będzie gniła i “łysiała”. Taka izolacja sprzyjać też będzie rozwojowi chorób grzybowych.

Wapnowanie

Jeżeli gleba jest kwaśna (pH poniżej 5,5) trawnik wapnujemy. Zmniejszymy wtedy zakwaszenie gleby a zwiększymy działanie nawozów mineralnych gdyż wapń aktywizuje potas, pomaga w wykorzystaniu fosforu (gdy gleba jest zbyt kwaśna, rośliny mają problemy z przyswajaniem ). Wapnowanie zapobiega też chorobom grzybowym i powstawaniu mchu na murawie oraz przeciwdziała występowaniu larw szkodników traw. Najlepsze do wapnowania są nawozy wapniowo-węglanowe lub wapniowo-węglanowo-magnezowe (np. Agrecol). Powinno się je stosować raz na kilka lat, gdyż dopiero po trzech latach wapń przenika do warstwy, w której znajduje się większość masy korzeniowej traw (czyli na głębokość 10-15 cm). Gleby lekkie, piaszczyste wapnuje się co trzy, cztery lata (w ilości 5-8 kg na 100 m2), gleby zwięzłe rzadziej – co pięć, sześć lat, ale większymi dawkami (8-1,2 kg na 100 m2).

Nawożenie organiczne

Na trawnikach, gdzie zauważamy słaby wzrost darni warto zastosować kompost. Nawożenie organiczne poprawia strukturę gleby, ożywia działalność glebowej mikroflory i fauny, dostarcza odpowiednich składników pokarmowych, a co najważniejsze, nie można nim gleby przenawozić, bo zawarte w kompoście pierwiastki są już w odpowiednich stosunkach ilościowych. Stosowany jesienią, zabezpiecza darń przed wysychaniem i mrozem. Używamy kompostu dobrze rozłożonego. Rozsypujemy go na powierzchni trawnika równomierną, cieniutką warstwą grubości około 1-2 cm.

A może nowy trawnik…

W okresie jesiennym możemy zakładać nowe trawniki. Jednak w takim przypadku szczególnie ostrożnie trzeba z nimi postępować. Zimą nie można po nich chodzić, może bowiem dojść do uszkodzenia struktury gleby, a w efekcie młodej darni. Poza tym przygnieciony śnieg spowoduje gnicie trawy. Podczas odgarniania ścieżek nie przysypujemy trawnika kolejnymi warstwami śniegu.
Jeśli planujemy założyć trawnik wiosną, to przed nadejściem zimy powinniśmy zniszczyć uciążliwe chwasty, glebę nawieźć obornikiem i zaorać.

Irena Kaus