Jak powinna wyglądać nowocześnie zagospodarowana zagroda wiejska

paź 3, 2011

Zagroda powinna być estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Jak tego dokonać?
Spróbujmy stworzyć nasze dzieło od podstaw.

Zagroda wiejska powinna składać się z czterech podstawowych części. Część pierwsza znajdująca się najbliżej domu – zazwyczaj stanowi ją ogród reprezentacyjno-ozdobny. Drugą część powinien stanowić ogród wypoczynkowy, w którym znajdzie się miejsce na altanę, grill lub miejsce zabaw dla małych dzieci. Trzecia część jest typowo gospodarcza – tutaj mamy najmniejsze pole do popisów projektowych, ponieważ jest już ona zagospodarowana i ściśle wiąże się z istniejącą zabudową i komunikacją. Część czwartą, użytkową naszej zagrody stanowi zaplecze gospodarcze, a mianowicie ogród warzywny, jagodniki, tunele foliowe czy sady.

Gdy podział funkcjonalno-przestrzenny zagrody mamy już za sobą zabierzmy się za projektowanie naszego otoczenia. Należy się zastanowić, jakie ono ma być. Trzeba z całą pewnością dopasować je do naszego stylu życia i potrzeb. Niech będzie wyrazem tego, co lubimy. Poszukując pomysłu na ogród warto przeprowadzić „naradę rodzinną”. Oczekiwania domowników są przecież tak różne. Pani domu pragnie mieć piękny ogród reprezentacyjno-ozdobny, który byłby wizytówką całej posesji. Pan domu potrzebuje przestrzeni, aby móc swobodnie poruszać się po podwórzu, a dzieci… one pragną wolności i miejsca do nieokiełznanej zabawy. Jak wszystkich pogodzić?

Po naradzie rodzinnej powstanie solidny szkielet kompozycji naszej zagrody. Każdy dostał część niewielkiej przestrzeni, jaką dysponuje nasze gospodarstwo. I co dalej? Czas wypełnić przestrzeń.
W ogrodzie reprezentacyjno-ozdobnym powinny znaleźć się rabaty z krzewów i bylin (nie radzę tworzenia kompozycji tylko z roślin iglastych). Spróbujmy stworzyć w ogrodzie 4 pory roku! Wiosną niech zakwitnie żółta forsycja, różowy migdałek i cała masa tulipanów, krokusów. Latem oko będą cieszyły tawuły, hortensje, jesienią astry, rozchodniki. A zimą? Zimę zostawmy iglakom! Pamiętajmy również, aby w naszym ogrodzie zagościły rośliny podkreślające charakter naszego, czyli wiejskiego ogrodu. Posadźmy pod płotem malwy, niech z rabat z nieśmiertelnymi iglakami wyglądają łubiny i ostróżki! Jeśli mamy dość miejsca pokuśmy się o szum wody tryskającej z fontanny lub maleńkie poidełko, z którego chętnie będą korzystać nasze zwierzaki.

Ogród wypoczynkowy to przede wszystkim miejsce do swobodnego wypoczynku. Postarajmy się o stworzenie w nim odpowiedniej atmosfery. Wszystko zależy od nas! Wybudujmy altanę z kamiennym kominkiem, miejsce na grill lub ognisko.

W części gospodarczej musimy powstrzymać naszą wyobraźnię. Tutaj tylko zdrowy rozsądek. Powinniśmy wyznaczyć miejsce na maszyny i sprzęt rolniczy (parking zaplanujmy z dala od miejsc zabaw dzieci), zabezpieczmy go przed wścibskimi i dociekliwymi milusińskimi. Nie powinniśmy też zapomnieć o miejscu składowania odpadów, tych organicznych jak i nieorganicznych.

Część użytkowa będzie zapleczem gospodarczym dla naszego gospodarstwa domowego. Postarajmy się, aby znalazły się tu grządki warzywne, małe szklarenki lub tunele foliowe (będziemy mieli pomidorki wcześniej od sąsiadów).

W tym szaleństwie tworzenia nie zapomnijmy, że obowiązują nas pewne zasady… zerknijmy czasem do Zwykłej Dobrej Praktyki Rolniczej. Ten zbiór zasad to dekalog współczesnego rolnika.

W tym miejscu zakończę swój wywód na temat estetycznego zagospodarowania zagrody wiejskiej. Pamiętajmy jednak, że ład i porządek powinien panować przez cały rok, a projektowaniem i upiększaniem możemy znów zająć się wiosną…

Agata Kulima

Skip to content