Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Dwa oblicza stresu – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Dwa oblicza stresu


Artykuły w tej kategorii:

Print Friendly, PDF & Email

“Tylko nieznane przeraża człowieka. Ale dla tego, kto stawia mu czoło, ono nie jest już nieznane.”
Antoine de Saint-Exupery

Każdy rodzaj pracy nieodzownie związany jest ze stresem i nie jest przypisany on tylko “mieszczuchom”. Wręcz przeciwnie, towarzyszy ogromnej liczbie ludzi mieszkających na wsi i żyjących z prowadzenia gospodarstw.

Prawie każda decyzja rolnika obarczona jest ogromnym ryzykiem, nigdy nie wie, jakie będą plony, opłacalność produkcji, czy ceny oferowane za jego produkty. To właśnie rolnik nieustannie zmaga się z mnóstwem problemów, pogodą, brakiem czasu, z niespłaconymi kredytami i tysiącem innych spraw. Musi dopilnować wszystkich prac w gospodarstwie, terminów zapłaty podatków, rozliczeń bankowych. Wszystko to powoduje, że jest on narażony na stres. Konsekwencje tego mogą być bardzo różne. Krótkotrwały stres może być mobilizacją do zwiększonego wysiłku fizycznego i psychicznego. Ułatwi podjęcie konkretnej, szybkiej decyzji. To właśnie stres wyzwala w nas siłę do działania, do podejmowania nowych wyzwań, pozwala żyć na “przyspieszonych obrotach” i dokonywać tego, czego bez niego byśmy nie dokonali. Jednak długotrwała mobilizacja organizmu prowadzi do wyczerpania i wtedy pojawiają się problemy zdrowotne – choroby serca, utrata przytomności, owrzodzenia żołądka czy nadciśnienie.

Każdy, kto przeżywa stres prędzej czy później zada sobie pytanie: co robić, jak mogę uniknąć stresu? Dochodzimy do wniosku, że nie ma możliwości wyeliminowania stresu z naszego życia i nie pozostaje nic innego jak nauczyć się radzić sobie ze stresem.

Jak radzić sobie ze stresem
Na to pytanie wydawać by się mogło proste bardzo trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Na rynku pojawia się coraz więcej książek i poradników o tej tematyce, a firmy coraz częściej oferują kursy i szkolenia z zakresu technik radzenia sobie ze stresem. Wszystko to jednak nie wystarcza. Każdy z nas jest inny, inaczej reaguje na te same zjawiska, w różny sposób odbiera określone sygnały. Niemniej jednak należy pamiętać, że nasze samopoczucie zależy od nas samych. To my kreujemy otaczający nas świat, wybieramy sobie przyjaciół, decydujemy o własnej przyszłości. Warto, więc zapanować nad własnym czasem, nad organizacją dnia pracy. Warto również zadać sobie kolejne pytanie: czy całkowite wyeliminowanie stresu z życia każdego z nas jest potrzebne? Tak naprawdę to odrobina stresu jest potrzebna nam wszystkim, niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy czy gdzie mieszkamy. Poważne problemy zaczynają się wtedy, kiedy nie potrafimy zapanować nad ogarniającym nas stresem.

Kilka sposobów jak można radzić sobie ze stresem:

  • rozładuj nagromadzone emocje przez spacer, pływanie lub jazdę na rowerze,
  • zajmij się czymś, co sprawi Ci przyjemność np. czytanie książek, łowienie ryb,
  • nie zapominaj, że śmiech to zdrowie (przywraca obiektywizm i ożywia nadzieję),
  • prawidłowo się odżywiaj (uzupełnij dietę w produkty bogate w magnez: pestki dyni, kakao, kiełki pszenicy, kaszę gryczaną, fasolę, czekoladę i orzechy),
  • śpij odpowiednio długo,
  • unikaj hałasu,
  • nie bierz za dużo spraw na swoje barki,
  • naucz się mówić “nie”,
  • zaakceptuj siebie ze wszystkimi zaletami i wadami – pamiętaj, że nikt nie jest doskonały.

W gruncie rzeczy to każda nawet najbardziej oczekiwana i korzystna zmiana w naszym życiu powoduje mobilizację organizmu – musimy się do niej przystosować. Dlatego też nie jesteśmy w stanie uniknąć stresu. Starajmy się, więc mieć nad nim kontrolę i zaradzić jego skutkom.

Katarzyna Diakowska
Wiadomości Rolnicze 03/2004