Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Cięcie w starym sadzie – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Cięcie w starym sadzie


Artykuły w tej kategorii:

Print Friendly, PDF & Email

W naszym rejonie w nie jednym sadzie i przydomowym ogrodzie można spotkać stare drzewa owocowe jabłonie, grusze, śliwy. Wysokie, przerośnięte, ale wciąż dające smaczne owoce.

Odpowiednie cięcie pozwala na zachowanie wiekowych nasadzeń w odpowiedniej kondycji, przyczyna się do odpowiedniego kwitnienia, a co za tym idzie dobrego owocowania.

Ciecie najlepiej przeprowadzić w suchą słoneczną pogodę. Narzędzia do ciecia (sekatory, piły) powinny być ostre i czyste odpowiednio zdezynfekowane spirytusem.

Przycinanie starych drzew nie jest proste ponieważ są one wysokie i zabieg ten musimy przeprowadzać na drabinie. Dlatego dużym udogodnieniem jest praca zespołowa, gdy jedna222 osoba przycina, a druga z dołu ją instruuje, które gałęzie należy wyciąć. Przydatne będą także specjalne sekatory o przedłużonych ramionach, które ułatwią wycinanie gałęzi położonych w głębi korony. Sprzętem używanym przez sadowników jest sekator tyczkowy potocznie zwany „żyrafą” przy jego pomocy możemy wydłużyć zasięg rąk o 3,5 m.

Wycinamy pędy i gałęzie:

  • chore
  • uschnięte
  • krzyżujące się
  • rosnące do środka korony
  • silnie wyrastające ku górze pod ostrym kątem tzw. wilki

Aby drzewo dobrze owocowało, pędy nie ogałacały się należy stworzyć warunki w których do wszystkich pędów dotrze odpowiednia ilość światła.

DSC_4Wycinając gałęzie należy zostawić 2-3 cm (jabłonie) 30-50 cm (wiśnie i czereśnie) odcinek pędu tzw. czop. Ustawiony pod niewielkim kątem w stosunku do pędu głównego. Jest to tzw. siodełko, które ułatwia wyrastanie nowych pędów.

Po zakończeniu prac wszystkie rany powstałe w wyniku ciecia należy zabezpieczyć specjalnymi preparatami (pastami, maśćmi) przed wnikaniem różnego rodzaju patogenów. Preparaty te mają jednocześnie właściwości grzybobójcze.

Zalecane terminy ciecia dla drzew ziarnkowych (jabłonie, grusze) to wczesna wiosna (marzec). W lipcu i sierpniu przeprowadzamy ciecie prześwietlające jabłoni, które polega na usuwaniu drobnych gałęzi zacieniających dojrzewające owoce. Drzewa pestkowe (wiśnie i czereśnie) przycinamy co roku w sierpniu tuż po zbiorze owoców. Zabieg ten zapewni nam dobre owocowanie w następnym sezonie.

Czas i wysiłek włożony w doprowadzenie sadu do dobrej kondycji na pewno zwróci się w kolejnych latach w postaci dobrych plonów owoców cenionych za smak i aromat przez nas, naszych rodziców i dzieci.

Agnieszka Wołosz