Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Warsztaty kulinarne w Kruszynianach – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Warsztaty kulinarne w Kruszynianach


Print Friendly, PDF & Email

Produkt lokalny stanowi m.in. o tożsamości danego regionu. Województwo podlaskie jest po tym względem wyjątkowe, ponieważ tutaj przenikają się kuchnie różnych kultur i religii. Nawet sami mieszkańcy nierzadko nie znają smaku kulinariów z drugiego krańca województwa, pomimo że zdobywają one nagrody i uczestniczą w systemach jakości.

W celu upowszechnienia smaków kuchni tatarskiej oraz promocji działalności agroturystycznej, Podlaski ODR zorganizował warsztaty kulinarne wytwarzania pierekaczewnika. Przedsięwzięcie skierowane było do mieszkańców obszarów wiejskich z naszego województwa. Udział wzięło ponad 20 osób.

Spotkanie odbyło się w Kruszynianach. Na początku właścicielka „Tatarskiej Jurty” zaprezentowała przygotowanie pierekaczewnika. Uczestniczki aktywnie i z zainteresowaniem brały udział w zajęciach. Okazało się że pierekaczewnik nie tylko jest kosztownym daniem, ale wymaga dużo pracy, bo trzeba zagnieść ciasto jak na pierogi, a później odpowiednio je rozwałkować i rozciągnąć w dłoniach do 1 mm grubości nie dziurawiąc przy tym całego płata. W trakcie zajęć okazało się, że nie każdy potrafi to zrobić. Na szczęście niewielkie dziury, nie miały wpływu na smak potrawy. Gotowe płaty ciasta należało ułożyć na czystych ściereczkach. Wcześniej też trzeba było przygotować farsz. Tutaj może to być dobrej jakości twaróg lub jabłka, ale najsmaczniejszy jest mięsny. Według gospodyni na przygotowanie farszu do jednego pierekaczewnika potrzebne jest mięso z całej gęsi, dość drobno pokrojone, wymieszane z posiekaną cebulą i doprawione solą i papryką. Przygotowując pierekaczewnik, należy kolejno każdy płat skropić obficie rozpuszczonym i przestudzonym masłem i dopiero  na ostatni wyłożyć farsz, równomiernie rozprowadzając po całym placku. Następnie całość należy zrolować w gruby wałek, zwinąć w „ślimaczka” i włożyć do wysmarowanego masłem prodiża, zalać rozpuszczonym masłem. Piec przez 2,5 godziny. Przed wyjęciem z formy, należy zlać masło do oddzielnego garczka. Przy serwowaniu, ważne jest, aby porcjowanie przeprowadzić za pomocą noża z ząbkami, ponieważ wierzchnia warstwa jest dość mocno podpieczona i zwykły nóż miażdżyłby tylko pierekaczewnika. Porcję takiego smakołyku można podawać polaną sosem tatarskim, wykonanym na bazie jogurtu, czosnku i rozdrobnionej marchewki oraz z surówką z kapusty kiszonej.

Dżenneta Bogdanowicz zaprezentowała uczestniczkom inne przysmaki kuchni tatarskiej: czak-czaka i drożdżówki a następnie oprowadziła uczestniczki po swoim gospodarstwie agroturystycznym opowiadając o początkach  działalności i tym, jak się rozwija do dnia obecnego. Uczestniczki warsztatów otrzymały dodatkową atrakcję w postaci zwiedzenia Muzeum i możliwości poznania zwyczajów Tatarów polskich.

Joanna Czarkowska

DSC 0016

                            Warsztaty

DSC 0026                              Ciasto musi osiągnąć 1mm grubości

DSC 0044           Układanie rozwałkowanego ciasta na ściereczkach

DSC 0046           Każdy płat ciasta należy polać masłem

DSC 0093           Tatarskie przysmaki

DSC 0126           Zwiedzanie Muzeum

DSC 0143           Upieczony pierekaczewnik