Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Jubileuszowa edycja Sabantuj – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Jubileuszowa edycja Sabantuj


Print Friendly, PDF & Email

choragiewCzarnieckiego

Miłośnicy tej unikalnej imprezy spotkali się w Kruszynianach już po raz dziesiąty. Pomysłodawczynią i organizatorką całego przedsięwzięcia jest Dżenneta Bogdanowicz, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego „Tatarska Jurta” i w wiceprezes Fundacji Regionalnej Centrum Kultury Tatarów Polskich „Asman”.

Tradycyjnie już obchody tego rodzinnego święta Tatarów polskich rozpoczęto w południe od wezwania muezzina do modlitwy (azan). Następnie spod meczetu przeszła kawalkada grup rekonstrukcyjnych oraz zwiedzających na teren gospodarstwa Dżennety i Mirosława Bogdanowiczów. Tam, na specjalnie na tę okoliczność rozstawionej scenie, oficjalnie otwarto imprezę. W trakcie otwarcia i okolicznościowych przemówień wszyscy odwiedzający zostali poczęstowani tatarskim czak-czakiem. Gospodarze imprezy otrzymali od gości oficjalnych m.in. replikę buńczuka z 1933 XIII Pułku Ułanów Wileńskich, którą wręczył pułkownik Wojska Polskiego, Krzysztof Rogacz (to już trzeci wykonany własnoręcznie przez pułkownika i przekazany państwu Bogdanowiczom). Delegacja z Republiki Tatarstanu przywiozła list gratulacyjny od Prezydenta i od Ministra ds. Kultury Tatrastanu. Imprezę odwiedzili również Wojewoda Podlaski – Bohdan Paszkowski, Pani Dyrektor Oddziału Białostockiego ARR – Jadwiga Zabielska, przedstawiciel Starostwa Sokólskiego – Alicja Lisiejko, Burmistrz Krynek – Jolanta Gudalewska oraz były Minister Obrony Narodowej – Janusz Onyszkiewicz.

konkurs3kucharzy

Po wystąpieniach oficjalnych na scenie zaprezentowały się zespoły tatarskie. Zaś w oddzielnie przygotowanym namiocie odbył się konkurs na potrawy inspirowane kuchnią tatarską. Pod nadzorem trzech wybitnych kucharzy: Francuza Dawida Gaboriaud, Jerzego Nogala (kucharza programu „Pytanie na śniadanie”) oraz Kuby Korczaka (szefa kuchni w jednej z warszawskich restauracji) dwuosobowe zespoły złożone z Tatarek z Białorusi, Litwy i Rosji przygotowały potrawy inspirowane azu i kryszonką.

PastwoJakubowscyznagrodPODR2016

Następnie odbył się konkurs wyrabiania kołdunów tatarskich. Udział wzięły cztery rodzinne drużyny. Nad poprawną realizacją konkursu czuwało Jury: Andrzej Fiedoruk, autor wielu książek o kuchni podlaskiej, Janusz Onyszkiewicz oraz Mirosław Bogdanowicz. Tutaj jedną z nagród – wielofunkcyjny blender, ufundowany przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, wręczono państwu Jakubowskim z Białegostoku.

Wśród wielu atrakcji zaplanowanych na ten dzień była m.in. rekonstrukcja słynnej bitwy pod Chocimiem z 1621 roku. Ciekawie prezentowały się także tatarskie zapasy, mecz piłki nożnej, przygotowanie 300 l zupy i ogromnego kociołka pilawu.

Podczas imprezy pomyślano także o dzieciach, które mogły brać udział w specjalnie dla nich przygotowanych grach i zabawach. Imprezę zakończyło wspólne ognisko z pieczeniem barana na rożnie oraz dyskoteka.

wystpy

Warto zauważyć, że z roku na rok impreza coraz bardziej rozrasta się, przybywa zarówno atrakcji, jak i gości – nie tylko z różnych zakątków Polski, ale i spoza granic kraju. Wielu z nich przyjeżdża samochodami, ale nie tylko, bo są grupy rowerowe i motocykliści. Sabantuj to ważny element promocji Podlasia oraz Polski, docenianym zarówno w Polsce i w świecie.

Na zaproszenie gospodarzy Tatarskiej Jurty do Kruszynian przybywają przedstawiciele mediów krajowych i zagranicznych, dzięki czemu relacje z Sabantuj są prezentowane przez prasę, stacje radiowe i telewizyjne, a także w Internecie, docierając nawet do tak odległych krajów jak np. Indonezja.

Joanna Czarkowska

pukownikprezentujebuczuk

przywitanieczak czakiem

podrunkizTatarstanu