Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Jaja jak malowane – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
Print Friendly, PDF & Email

Technika dekorowania różnych przedmiotów metodą decoupage’u zawsze cieszy się zainteresowaniem, ponieważ nie jest mocno skomplikowana i pozwala przygotować wyjątkowe dekoracje. Można na przykład ozdobić jajka w dowolnym dla siebie momencie, aby na święta mieć już gotowe.

Takie zajęcia odbyły się przed Wielkanocą, 11 marca 2020 w Kole Gospodyń Wiejskich w Mętnej, w powiecie siemiatyckim. Specjalistka sekcji WGDiA z PZDR w Siemiatyczach zorganizowała pokaz „Tradycyjne zawody i rękodzieło”, którego celem było zainspirowanie mieszkanek obszarów wiejskich do kultywowania tradycji i promowania rękodzieła.

Uczestniczki pokazu mogły się przekonać, jak w łatwy i efektowny sposób można przygotować kolorowe dekoracje świąteczne – „pisanki”. Jak dobierać materiały, czym zastąpić, niekiedy bardzo drogie produkty. Każda uczestniczka mogła sama udekorować styropianowe jajko, mając do wyboru papier ryżowy i serwetki. Wszystkie panie aktywnie tworzyły piękne pisanki, które można obejrzeć na zdjęciach poniżej.

Materiały potrzebne do wykonania „pisanki”:

– jaja styropianowe, wydmuszki

– papier ryżowy z odpowiednim nadrukiem (lub serwetka),

– farba akrylowa (najlepiej biała)

– klej do decupage (lub klej vikol)

– lakier do decupage (lub lakier akrylowy)

– pędzelki.

Czynności, jakie kolejno należy wykonać:

  • jajo styropianowe wygładzić delikatnie papierem ściernym (nr 220 lub 240),
  • pomalować farbą (nawet 2 razy aby jajo było idealnie gładkie i aby nie było znać struktury styropianu) i wysuszyć,
  • wyciąć nożyczkami lub wyrwać palcami wybrane wzory z papieru ryżowego lub serwetki – tło serwetki musi być takie samo jak kolor farby na jajku
  • jeżeli używamy serwetek- należy ją rozwarstwić – naklejać będziemy tylko warstwę z nadrukiem,
  • posmarować jajko klejem w miejscu, gdzie chcemy przykleić wzór, przyłożyć papier ryżowy lub serwetkę i wygładzić pędzlem z klejem; klej zawsze nakładać od środka wzoru na zewnątrz, zdecydowanym ruchem (jeżeli serwetka się zmarszczy możemy wygładzić np. nożem lub po wyschnięciu lekko przetrzeć papierem ściernym), po pokryciu całego jajka odłożyć do całkowitego wyschnięcia,
  • po wyschnięciu wygładzić powierzchnię papierem ściernym i polakierować jajko, nałożyć 3-4, a nawet 5 warstw lakieru, za każdym razem cierpliwie czekając aż całość wyschnie. Im więcej warstw lakieru tym nasze jajko jest gładsze i ładniejsze.

 

                                                                                  Bożena Radziszewska