Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Augustowska jagodzianka promuję Podlasie – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Augustowska jagodzianka promuję Podlasie


Print Friendly, PDF & Email

Augustowska jagodzianka nadziewana świeżymi jagodami pochodzącymi z terenu Puszczy Augustowskiej wpisana została na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. Z naszego rejonu do tej pory zostały wpisane 64 produkty, zaś w całym kraju zarejestrowanych jest już 1608 produktów tradycyjnych. Na Listę Produktów Tradycyjnych wpisywane są te produkty, które stanowią element dziedzictwa kulturowego regionu i wytwarzane są tradycyjnymi metodami od minimum 25 lat.

Tradycja wypieku bułek jagodzianek w rejonie Puszczy Augustowskiej sięga lat 70 –tych XVIII wieku. Mieszkańcy tych terenów dostrzegli walory smakowe i zdrowotne czarnych jagód tak licznie rosnących w tamtejszych lasach. Miejscowi zaczęli wykorzystywać te owoce w przygotowywaniu przeróżnych dań, a niemal każda rodzina wypracowała swoją metodę produkcji nadziewanych nimi bułeczek.

W jagodziance augustowskiej znajdziemy dużą ilość nadzienia jagodowego w stosunku do ilości ciasta. Nadzienie sporządza się ze świeżych jagód, a nie z marmolady. Do wyrobu ciasta na drożdżówkę potrzebna jest: mąka pszenna, drożdże, sól, mleko, cukier oraz jaja.

Po odpowiednim przygotowaniu ciasta, pozostawia się je do wyrośnięcia, następnie ciasto należy rozwałkować i podzielić na równe części. Na jego kawałek nakładane jest nadzienie przygotowane z jagód i cukru. Na koniec formowane są bułeczki w odpowiednim kształcie i wypiekane do uzyskania odpowiedniego, złocistego koloru.

Jagodzianki wyrabiane są w Pracowni Cukierniczej według receptury jej właściciela Polikarpa Augustyniaka. Do wypieku używane są świeże produkty, które nadają im niepowtarzalnego charakteru. Sprzedawane są od lat i znane w całej Polsce, ale to Augustów zasłynął z ich smaku.

Źródło: radio.bialystok.pl

                                                                                                 Ryszard Wiszowaty