Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Zagospodarowanie części ozdobno-wypoczynkowej – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Zagospodarowanie części ozdobno-wypoczynkowej


Print Friendly, PDF & Email

Pięknie zagospodarowane otoczenie wokół budynku mieszkalnego jest niewątpliwie ważnym atutem gospodarstwa agroturystycznego. Również cała zagroda powinna być w estetyczny sposób urządzona. Część gospodarczą należy oddzielić od części rekreacyjnej. Jest to ważne zarówno ze względu estetycznego, jak i również z uwagi na bezpieczeństwo gości.

Infrastruktura techniczna gospodarstwa, urządzenia gospodarcze, maszyny rolnicze, a nawet zwierzęta mogą stanowić zagrożenie dla osób nieprzyzwyczajonych do przebywania w takich warunkach, a w szczególności dla małych dzieci. Także ptactwo domowe jak kury, kaczki pozostawione w całym obejściu zanieczyszczają teren i utrudniają korzystanie z niego w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. Stąd też w gospodarstwach winny być wydzielone specjalnie dla nich wybiegi.

Ważną rzeczą jest, aby istniejące ogrodzenie zewnętrzne zagrody, a więc oddzielające gospodarstwo od drogi, od sąsiadów jak i to wewnętrzne, oddzielające poszczególne części zagrody było estetyczne. Nie musi być ono zbyt drogie, ponieważ uzależnione jest to oczywiście od możliwości finansowych gospodarzy i ich upodobań, ale musi być kompletne, bez uszkodzeń.

Budynki powinny posiadać także zadbaną elewację, wykończone poszczególne elementy budowy, bowiem pierwsze wrażenie gości z pobytu w gospodarstwie dotyczy jego wyglądu zewnętrznego. Stąd też powinien panować tam ład i porządek przez cały rok. Drogi, ścieżki na terenie zagrody powinny mieć utwardzoną nawierzchnię tak, aby były dostępne w użytkowaniu przez cały rok. Wskazanym byłoby, aby były oświetlone.

Zagospodarowując część mieszkalno-wypoczynkową zagrody, należy dostosować ją do potrzeb wszystkich użytkowników tego gospodarstwa, a więc zarówno domowników jak i turystów, ich wieku, ilości, rodzaju uprawianych przez nich sportów, ich upodobań, itp. Podstawę urządzenia tej części zagrody winien stanowić trawnik, bowiem tu najbezpieczniej będzie się toczyć aktywny wypoczynek naszych gości. Przedogródek, a więc teren położony między budynkami mieszkalnymi, a drogą prowadzącą przez wieś, stanowi niejako wizytówkę całej zagrody. W zależności od jego wielkości jak i możliwości finansowych gospodarzy, może być w różny sposób zagospodarowany. Jednak ostatnio odchodzi się od uprawy jednorocznych kwiatów typowo wiejskich jak malwy, nagietki, nasturcja (chyba, że przy drewnianych domach), a na tle trawnika sadzi się krzewy ozdobne, które są mniej pracochłonne i stanowią doskonałą ozdobę przez cały rok. Szczególnie cenne są krzewy iglaste – zimozielone, a także liściaste kwitnące, które można tak dobrać, iż będą mieć elementy kwitnące przez cały sezon wegetacyjny. Uzupełnieniem może być mała architektura ogrodowa, jak pergole, trejaże, bramki a także ogródek skalny bądź oczko wodne. W gospodarstwie agroturystycznym szczególnie ważne jest urządzenie miejsca wypoczynku. Najlepiej jest go zlokalizować w bezpośrednim sąsiedztwie budynku mieszkalnego, np. na tarasie, w zacisznym miejscu naszego ogrodu. W zależności od liczby planowanych do przyjmowania gości, w ogrodzie należy przewidzieć odpowiednią powierzchnię, gdyż tu będzie się toczyć znaczna część życia towarzyskiego. Miejsce wypoczynku powinno być przynajmniej częściowo zadaszone, odizolowane od drogi, sąsiadów, osłonięte od wiatrów. Osłony takie najlepiej wykonać sadząc krzewy ozdobne wyższe np. iglaki, pnącza. Ławeczki, stoliki, altanki dobrze jest wykonać z naturalnych materiałów, najlepiej drewna. Popularne plastikowe meble ogrodowe nie stanowią dobrego wyposażenia wiejskiego kącika rekreacyjnego. Również jako kwietniki wykorzystywać należy drewniane pojemniki np.: beczki, taczki, stare kosze, kamienne misy, a nie białe plastikowe donice. Nie są wskazane również w tej części zagrody sztywno wyznaczone o regularnych, prostych liniach alejki, a także o dużej powierzchni betonowe place. W pobliżu kącika wypoczynkowego należy przewidzieć miejsce na grill. Na tle trawnika dobrze jest również urządzić plac zabaw dla dzieci. Teren najlepiej zlokalizować w pobliżu budynku mieszkalnego w taki sposób, aby osoba dorosła przebywająca w domu miała z dzieckiem bezpośredni kontakt wzrokowy. Winno to być miejsce suche, nasłonecznione a także częściowo ocienione. Najlepiej jest obsadzić go nieco wyższymi krzewami ozdobnymi, jednak muszą być one bezpieczne, niekłujące i nietrujące. Nie może to więc być np.: berberys, ognik, mahonia, cis, sumak octowiec.

Najlepszym miejscem zabawy dla małych dzieci jest piaskownica. Jej brzegi obudowujemy drewnianymi belkami lub deskami tak, aby utworzyć wygodne siedzenie i wypełniamy ją czystym piaskiem. Co pewien czas powinien być on wygrabiony, aby usunąć z niego wszelkie nieczystości. Obok piaskownicy można postawić brodzik z wodą, ustawić huśtawki, itp. Dla dzieci starszych przewidzieć należy teren położony nieco dalej od domu. Do zabawy lubią wykorzystywać one przeróżne huśtawki, nawet te zrobione gospodarskim sposobem np. wykorzystując istniejące drzewo w ogrodzie, a także urządzić plac do gry w siatkówkę, koszykówkę, itp. Niewątpliwie atrakcją gospodarstwa agroturystycznego jest staw lub basen w pobliżu domu. Winien on być ogrodzony. Z dala od budynków drewnianych i drzew można przewidzieć w gospodarstwie miejsce na ognisko, bowiem jest to znakomita forma spędzania wieczorów. Teren wokół paleniska powinien być utwardzony. W pobliżu dobrze jest przygotować miejsca do siedzenia, najlepiej drewniane. Powinno się tu zrobić miejsca do spożycia posiłku jak również do uzupełnienia drewna opałowego. Ścieżka prowadząca z domu do tego miejsca, dobrze byłoby, aby była oświetlona lampami ogrodowymi. Na terenie działki należy także zaplanować miejsce do parkowania samochodu. Jeśli nie udostępniamy garażu, wówczas warto utwardzić teren i przygotować zadaszenie. Niezbędne jest także rozstawienie w gospodarstwie pojemników na śmieci.

Aby gospodarstwo sprawiało dobre wrażenie, należy kierować się zasadą “ład i porządek winien panować w zagrodzie przez cały rok, a obowiązek jego utrzymania spoczywa na wszystkich jej mieszkańcach”.