Konferencja wojewódzka „Współczesne rozwiązania technologiczne w budynkach inwentarskich”, która odbyła się 19 października w PODR w Szepietowie, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem rolników. Konferencja odbyła sie w dniu rozpoczęcia naboru wniosków w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych”.

W ramach tego działania rolnicy będą mogli realizować inwestycje związane głównie z budową, modernizacją oraz wyposażeniem budynków inwentarskich. Zanim jednak prace budowlane ruszą pełną parą, konieczne jest przygotowanie kompletnej dokumentacji.

Podczas konferencji słuchacze mieli możliwość zapoznania się procedurami administracyjnymi i prawnymi związanymi z budową budynków inwentarskich, które przedstawił doświadczony projektant budowlany. Już w trakcie kompletowania dokumentów i uzyskiwania pozwoleń należy zapoznać się z ofertą rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku.

Konferencja stworzyła możliwość, aby w jednym miejscu rolnicy mieli dostęp do różnego rodzaju materiałów budowlanych i wyposażeń obór. Podczas konferencji zaprezentowano wiele ciekawych rozwiązań technologicznych oraz szeroką gamę wyposażenia głównie obór.

Ciekawe rozwiązania i pomysły na inwestycje przedstawiły: KSB Grupa Sp. z o.o., De Laval Sp. z o.o., GEA Farm Technologies Sp. z o.o., Smart Agro Spółka z o.o. , Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. (ISOVER), Kingspan Insulation Sp. z o.o. oraz GAMA PHU Tadeusz Szepietowski.

W trakcie wykładów wiele uwagi poświęcono dobrostanowi, gdyż jest to główny czynnik decydujący o zdrowotności zwierząt, co jest ściśle powiązane z produkcyjnością i jednocześnie z opłacalnością produkcji. Firmy z branży budowlanej przedstawiły oferty dostępnych legowisk, poczynając od gumowych materacy, sieczki, mat słomiano-wapiennych, piasku, separatu poprzez „łóżka wodne”, czyli materace gumowe wypełnione wodą.

Najwięcej emocji wzbudziło wystąpienie przedstawicieli Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Łomży dotyczące szczegółów przyznania wsparcia na operacje „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Zostały omówione zasady pozyskania środków oraz zasady punktacji planowanych inwestycji. Zostało podkreślona możliwość pozyskania środków przez właścicieli gospodarstw, które specjalizują się w produkcji prosiąt, gdzie dofinansowanie może wynieść nawet 900 tysięcy złotych.

Natomiast producenci mleka i wołowiny, którzy spełniają wymagania programu mogą uzyskać dofinansowanie na poziomie 500 tysięcy złotych.

Tadeusz Kruszewski

konferencja budowlana 2 2015

konferencja budowlana 8 2015

konferencja budowlana 5 2015

konferencja budowlana 6 2015

konferencja budowlana 8 2015

konferencja budowlana 10 2015

konferencja budowlana 11 2015

Dzisiaj jest 20.04.2018 godz.
Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie