Krajowe Uroczystości Wspomnienia Świętego Izydora odbyły się 9 i 10 maja 2015 roku. Pierwszego dnia rolnicy i przedstawiciele instytucji pracujących na rzecz rolnictwa spotkali się w Zespole Szkół w Niećkowie. Główne wydarzenia odbyły się w niedzielę w kościele pw. Ducha Świętego w Białymstoku. Dwudniowe uroczystości były okazją do podziękowania rolnikom za ich codzienną pracę, trud i poświęcenie. Łącznie wręczono 19 medali Świętego Izydora Oracza.

oracza 018

Pierwszy dzień obchodów miał charakter poznawczy, odbyły się wykłady na temat problemów, jakie w rolnictwie stwarza zwierzyna leśna. Zaprezentowano również wyniki badań doświadczalnych, które prowadzi Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Uroczystości były okazją do podziękowania rolnikom za wieloletnią i owocną współpracę z Sekcją Doświadczalnictwa przy Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Rolnikom wręczono pamiątkowe grawertony.

- Przeprowadzane doświadczenia służą rolnikom, pozwalają osiągać coraz wyższe wyniki produkcyjne, to „transfer” wyników doświadczeń do praktyki. Badania służą postępowi biologicznemu i technologicznemu produkcji roślinnej w województwie podlaskim - powiedział Grzegorz Mikołajczyk dyrektor PODR w Szepietowie.

Sobotnie uroczystości uświetnił występ zespołu ludowego „Kłosek” z Zespołu Szkół w Niećkowie. Zespół od 35 lat rozsławia kulturę Mazowsza, Kurpi i Podlasia, za co otrzymał Medal Świętego Izydora Oracza.

Główne uroczystości odbyły się 10 maja. W czasie mszy świętej w Kościele pw. Ducha Świętego w Białymstoku Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup prof. dr hab. Edward Ozorowski wręczył zasłużonym medale Świętego Izydora Oracza. Odznaczenia podkreślają, jak ważna jest chrześcijańska tradycja i szacunek dla pracy na roli.

oracza 013

Tegorocznymi laureatami Medalu Św. Izydora Oracza zostali:

Walentyna Adamska

Zenon Angielczyk

Ks. Alfred Butwiłowski

Jarosław Kalinowski

Edward Klimaszewski

Krajewski Stefan

Leszczyński Mirosław

Andrzej Mioduszewski

Zbigniew Obrocki

Zdzisław Puciłowski

Roman Rogoziński

Wiktor Władysław Szmulewicz

Gertruda i Krzysztof Szmurło

Waszkiewicz Marian

Tadeusz Wilczyński

Jan Zubkiewicz

Antoni Żdanuk

 

Medal za Zasługi na Rzecz Szerzenia Kultu Patrona Rolników otrzymała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.

Marlena Zaremba 

Dzisiaj jest 20.04.2018 godz.
Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie