Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Palma wielkanocna – pamiętajmy o tradycji – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Palma wielkanocna – pamiętajmy o tradycji


Print Friendly, PDF & Email

Palma bije – nie ja biję, młode koćki – stare kije,

Pamiętajcie chrześcijanie, że za tydzień Zmartwychwstanie.

Wielkanoc to najradośniejsze święto – zarówno w kościelnym roku liturgicznym, jak i w obrzędowym kalendarzu polskiej wsi.
Wiosna od zawsze przynosiła nadzieję na nowe życie. Świętowanie wiosenne rozpoczynało się już w Wielkim Poście, kiedy to zaczynano przygotowania do Niedzieli Palmowej, wycinając wierzbowe gałązki, z których robiono palmy. Wierzbę uważano za symbol zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Gałązki wstawiano do naczynia z wodą, by zazieleniły się. Dołączano do nich też inne rośliny: bukszpan, barwinek, cis, widłak. Całość przybierano kolorowymi wstążkami i suszonymi kwiatkami. Po poświęceniu w kościele i powrocie do domu, zatykano je w izbie za któryś ze świętych obrazów.

Palma wielkanocna, według wierzeń, zapewniała ludziom i zwierzętom ochronę przed chorobami, (np. połykając bazie oderwane z palmy, zabezpieczano się przed bólem gardła i głowy), a domostwa i uprawy chroniła przed burzami i gradobiciem.                      Według zwyczaju w Niedzielę Palmową wcześnie rano gromadki dziewcząt, zaopatrzone w wierzbowe rózgi, odwiedzały domy sąsiadów i odwinąwszy pierzynę, smagały nimi gole łydki śpiących jeszcze chłopców. Uderzając, wypowiadały słowa: Palma bije – nie ja biję, za tydzień wielki dzień, za sześć noc Wielkanoc.

W tradycji kościoła palma symbolizuje zarówno mękę a także chwalebne Zmartwychwstanie oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej. Uroczystości Niedzieli Palmowej  nawiązują również do biblijnego wydarzenia, jakim był wjazd Chrystusa do Jerozolimy, który był witany gałązkami palmowymi przez przebywające tam tłumy.

Pragnę  przypomnieć, że Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu od ponad 20 lat  organizuje doroczny Konkursy na Palmę Wielkanocną, w którym bierze udział ponad 500 uczestników, tak dzieci jak i dorosłych.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych Konkursem do udziału w tegorocznej edycji.

Regulamin i kartę zgłoszenia zainteresowani znajdą na stronie internetowej www.muzeumrolnictwa.pl

Stanisław Kryński

Muzeum Rolnictwa

im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu